Szukaj
  • Korekcja racic Jemielno.-Miodek.M-Blogger#mds

- Zabieg Dekornizacji u dorosłych krów-

Zaktualizowano: 23 sie 2021

W dzisiejszej oborze coraz częściej można spotkać krowy bez rogów, tyczy się to zarówno obory wolnostanowiskowej, jaki i uwięziowej. Kilka lat temu kiedy zaczynałem przygodę z korekcją racic z ang. *(hoof trimming *) i powiązaną z nią w jakiś sposób dekornizacją*z ang. (dehorning*) przez myśl mi nie przeszło że w przyszłości ujrzenie w poskromie krowy z rogami wywoła u mnie delikatne zdziwienie.

Z biegiem czasu zmieniła się mentalność hodowców, w dobie Internetu, i uświadamiania hodowców w przeróżnych czasopismach w formie elektronicznej, czy to w grupach na portalach społecznościowych o korzyściach dekornizacji, a także z własnych obserwacji i doświadczenia, dokonują oni usunięć rogów swoim krową bez wahania.

Istnieje szeroki wachlarz metod dekornizacji, począwszy od Genetycznej bezdrożności bydła oraz metody stosowanych u cieląt, kończąc na metodach stosowanych na dorosłym bydle, ja będę skupiał się dziś tylko na metodzie dekornizacji bydła dorosłego.

Dawna choć dalej stosowana metoda dekornizacji tzw. linką nie zasługuje na to, by nawet o niej wspomnieć. Metoda o której dziś piszę, to dekornizacja piłą cenionej amerykańskiej firmy która jest pionierem w produkcji elektronarzędzi za trzy lata będzie obchodziła swoje setne urodziny. Dość już tej reklamy, piła jest skonstruowana tylko, i wyłącznie z myślą o dekornizacji.(bynajmniej takie miała założenie jednak twórczość ludzi w jej zastosowaniu jest pewnie biegła) Zabieg wykonywany taką piłą trwa dosłownie sekundy, w połączeniu z środkami przeciwbólowymi minimalizuje ból i stres zwierzęcia do zera.


Piła do dekornizacji

*** zdj. poglądowe


-Krowa rasy Limousine po zabiegu dekornizacji--


-”Opatrunek”-


Opatrunek z łać. (*ligamentum)

- Czy jest konieczny?

Wg mnie sceptycyzm zakładania opatrunku wynika nie z niedowierzania iż on nic nie daje lecz z koniecznością jego późniejszego ściągania

wiadomo hodowla zwierząt rządzi się swoimi prawami w myśl zasady na gospodarce zawsze znajdzie się praca

faktycznie tak jest nie każdy hodowca ma czas na odławianie sztuki tym bardziej kiedy pochodzi ona z howu wolnostanowiskowego

#dekornizacja#mds

42 wyświetlenia0 komentarzy